Zobu higiēna

Profesionāla zobu higiēna nepieciešama, jo, pat regulāri mājas apstākļos tīrot zobus, nav iespējams likvidēt visu zobu mīksto un cieto aplikumu, kā arī zobakmeni. Zobu higiēnists, izmantojot speciālus instrumentus un palīgvielas, notīra mīksto un cieto zobu aplikumu, it īpaši grūti aizsniedzamās vietās, kā arī likvidē virssmaganu un zemsmaganu zobakmeni.

!!!
Zemsmaganu zobakmeni lielākoties nevar ne redzēt, ne sataustīt ar mēli. Tas veidojas neatkarīgi no ikdienas mutes dobuma higiēnas kvalitātes. Tā veidošanos nosaka smaganu šķidruma sastāva īpatnības, pārslimotās slimības un lietotie medikamenti.
Zobu aplikums nav ēdiena atliekas uz zobiem, bet gan dažādu mikroorganismu kopienas.
Zobakmens savukārt ir mineralizēts mīkstais un cietais zobu aplikums, kurā dzīvo ļoti daudz dažādu slimības izraisošu mikroorganismu.
Zobu kariess, smaganu iekaisums jeb gingivīts un ap zobu esošo audu iekaisums jeb periodontīts ir infekcijas slimības, kuru galvenie izraisītāji ir zobu aplikumā un zobakmenī mītošie mikrobi.

Regulāri nenotīrīts mīkstais un cietais zobu aplikums, kā arī zobakmens:

  • izraisa smaganu iekaisumu, sārtas pietūkušas un asiņojošas smaganas;
  • izraisa zobu kariesu, īpaši virsmās starp zobiem, ja tās netiek regulāri tīrītas ar zobu diegu, kā arī rajonā pie smaganām, ja, saudzējot asiņojošās smaganas, zobu tīrīšana ir pavisam virspusēja, zobu kožamajās virsmās, kur atrodas dabīgas rieviņas un bedrītes;
  • izraisa periodontītu – ap zobiem esošo kaulaudu un dziļāku mīksto audu iekaisumu, kā rezultātā veidojas smaganu kabatas un zobi kļūst kustīgi;
  • rada nepatīkamu mutes smaku;
  • darbojas, kā mikroorganismu rezervuārs, un, ilgstoši kairinot un, novājinot mutes imunitāti, var izraisīt mutes gļotādas slimības, visbiežāk hronisku kandidozi jeb piena sēnīti.
  • Mikroorganismi caur iekaisušajiem smaganu audiem var nokļūt asinsritē un, ja imunitāte nav pietiekami stabila, lai tiktu ar tiem galā, tie var nonākt iekšējos orgānos un asinsvadu sieniņās ar iespējamību izraisīt slimības.

Atcerieties! Zobu higiēnists obligāti ir jāapmeklē 2 reizes gadā!!!

Kā notiek zobu higiēnas procedūra

Zobu higiēnas procedūra sākas ar mutes dobuma pārbaudi, kuras laikā tiek konstatēts vispārējais mutes veselības stāvoklis, nepieciešamības gadījumā, pēc higiēnas procedūras, var tikt ieteikta konsultācija pie zobārsta.
Pēc pārbaudes pacients tiek izjautāts par ēšanas un dzeršanas paradumiem, smēķēšanu, dažādu medikamentu lietošanu, zobu kopšanas regularitāti un līdzekļiem, kādi tiek lietoti zobu kopšanai.

Ņemot vērā iegūto informāciju, higiēnists savas kompetences ietvaros sniedz norādījumus rīcībai, kas būtu nepieciešama mutes dobuma stāvokļa uzlabošanai. Higiēnists vizuāli, izmantojot žokļa modeli, un praktiski, dodot pacientam iespēju pašam, izmantojot vienreiz lietojamo zobu birsti, izskaidro pareizu zobu kopšanas tehniku. Ja saņemta pacienta piekrišana, higiēnists, izmantojot speciālu krāsvielu, var iezīmēt esošo zobu aplikumu un ļaut pacientam, izmantojot pareizu tīrīšanas tehniku, iezīmēto aplikumu notīrīt. Tādējādi pacientam tiek vizuāli un praktiski demonstrēts, kā pareiza zobu tīrīšanas tehnika ietekmē zobu un mutes dobuma veselības stāvokli.

Pēc augstāk minētajām darbībām, ja tās ir bijušas nepieciešamas, higiēnists uzsāk mutes dobuma higiēnas procedūru.

  • Ar ultraskaņas aparātu tiek notīrīts aplikums un zobakmens.
  • Ar rokas instrumentu tiek notīrīts atlikušais un zemsmaganu aplikums un zobakmens.
  • Ar sodas strūklās palīdzību tiek notīrīts aplikuma atlikums un zobus iekrāsojušais pigments.
  • Ar speciālu pulēšanas birstīti un pastu tiek “pulēts” zobs, notīrot atlikušo zobus iekrāsojošo pigmentu.
  • Ar zobu diegu tiek papildus iztīrītas zobu starpas.

Pēc procedūras zobiem var tikt uzklāti fluoru saturoši preparāti, kas stiprina zobu emalju.